[X]
Feedburner count

3
Helpful
Votes

Winn-Dixie Complaint - 2 for 1 scam - You must think we don't notice

Review by cali-girl on 2011-08-31
Really, does WD think customers shop nowhere else?? Last week, Bryer's Natural Ice Cream 1.5 QT was $5.99 at BOTH Winn-Dixie and Publix. This week, BOTH stores have it 2 for 1. However, Winn-Dixie has marked it UP to $7.49, while Publix kept it at $5.99. Where do you suppose we will buy it???
Comments:8 Replies - Latest reply on 2011-09-01
Posted by tnchuck100 on 2011-08-31:
Good catch! It would be interesting to know what the Winn-Dixie manager would say if you told him that you caught it.
Posted by BEJ on 2011-08-31:
I also would be interested in what the manager would say when confronted with the information.
Posted by Anna Molly on 2011-08-31:
Many stores do this. The manager would probably say that they have no control over it..price changes come from corporate. This is why it pays to keep a price book, or pay close attention to sales. Too many people are blinded by "2 for 1" or "Sale!" signs. Good review.
Posted by trp2hevn on 2011-08-31:
I've seen the very same thing on some of my favorite snacks.
Posted by At Your Service on 2011-08-31:
I agree that this is a good catch; however, take into consideration your time and fuel costs. If I was in one location already, I wouldn't waste a great deal of my time or fuel to go out of the way and save a whopping $1.50.
Posted by Anonymous on 2011-08-31:
Great review. Very helpful! Saving 1.50 or $5 or 30 cents etc. Makes no difference. Saving any amount of money is good.
Posted by trmn8r on 2011-08-31:
At Your Service - perhaps. I shop a circuit of stores, and shop ahead. I pay anywhere from $2.50 to $3.00 on sale. I would never pay $4.50 for ice cream - I would sooner go without, but I never do because I buy ahead.

It definitely pays to keep track of prices - $1.50 adds up quickly - that is 50% of what I pay. If you buy unwisely, before you know it you can be paying $20 extra for one trip.
Posted by At Your Service on 2011-09-01:
If you're going to be in both stores anyway, than absolutely agreed. But how many people will drive out of their way, several miles to save the $1.50, or $5 or .30? The truly smart consumer knows how to value their time as well.

Someone who is paid, say a wage of $30/hour spends an extra hour to drive to a different store, saving such a small amount. That's definitely being penny wise and pound foolish.

Your Name:
(displayed with your comment)
Your E-mail:
(required)

Your Experience/Advice:
Check spelling


By clicking submit you agree that you have read and accept the Terms of Service & Privacy Policy.


Note: All comments are reviewed by a moderator before being published. Please be sure to read our guidelines before commenting.